Park Vila Rafut
Parkovni kompleks ob vznožju griča Rafut predstavlja edinstveno naravno in kulturno dediščino ne samo v slovenskem, ampak tudi v evropskem prostoru. Pomeni izjemno močan element skupne identitete prebivalcev v čezmejnem prostoru, saj je tesno vpet v življenje velikega dela prebivalcev tega območja. Govori o razvoju Gorice in njene vpetosti v tok svetovne zgodovine, o usodi aleksandrink in o arhitektu Antonu Laščaku.
Ime griča Rafut najverjetneje izhaja iz nemške različice besede »Raffholz« (slov. odpadle veje), saj so prebivalci Gorice drva za kurjavo nabirali v bližnjem Panovcu in jih mimo griča prevažali v mesto.
Zaradi posebne mikroklime, zavetrja pred burjo, flišnih tal pa tudi potočka tu uspeva več eksotičnih vrst, kakršnih drugod po Sloveniji ne najdemo. Nekatere rastline, ki jih poznamo kot grme, med njimi lovorji, lovorikovci in rododendroni, so zaradi ugodnih razmer dosegle dimenzije mogočnih dreves. Hrast plutovec je celo najstarejši znan hrast svoje vrste na slovenskih tleh, najštevilnejše pa so ciprese, paciprese in cedre.
V parku so urejene poti, stopnice in podporni zidovi, pa tudi razgledišča, klopi in informacijska infrastruktura …